Mocne słońce i wysokie temperatury sprawiają, iż w wielu mieszkaniach robi się duszno i gorąco - zwłaszcza w tych położonych na najwyższych piętrach budynku. Przebywanie w takich pomieszczeniach nie należy do najprzyjemniejszych i niejednokrotnie ma negatywny wpływ na samopoczucie, gdyż powoduje zmęczenie, zniechęcenie i poddenerwowanie. 
Problem nagrzanego mieszkania szczególnie silnie odczuwają osoby starsze, które często źle znoszą podwyższone temperatury i spowodowany nimi zaduch w czterech ścianach. W takiej sytuacji jedno z najczęściej padających pytań brzmi: jak schłodzić mieszkanie w upały? Rozwiązań jest co najmniej kilka - i to zarówno domowych, jak i tych bardziej nowoczesnych. Jak sobie radzić w tych dniach, gdy za oknem żar leje się z nieba? Oto kilka propozycji. 

Urządzenia elektryczne

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na odwieczny dylemat jak ochłodzić mieszkanie w gorące dni jest sięgnięcie po urządzenia elektryczne, które szybko i skutecznie schłodzą nawet najbardziej nagrzane pomieszczenie. Coraz popularniejsza - nawet w polskich domach - staje się klimatyzacja, która pozwala utrzymać w mieszkaniu preferowaną temperaturę. Wybór klimatyzatorów jest tak duży, iż każdy może znaleźć coś dla siebie. Jednak dużym mankamentem takiego rozwiązania jest dość wysoki koszt instalacji oraz fakt, iż nie wszystkie spółdzielnie lub wspólnoty mieszkaniowe wyrażają zgodę na zamontowanie tego typu urządzeń. Dlatego pewną alternatywą dla klimatyzacji są różnego rodzaju wiatraki - od tych małych ustawianych na biurkach, poprzez większe na kurzej stopie, aż po te montowane pod sufitem. Zaletą wiatraków jest to, iż powodują ruch powietrza (który przyspiesza parowanie), a tworzony przez nie wietrzyk daje uczucie przyjemnego chłodu. Jednak wiatraki nie są pozbawione wad. Przede wszystkim zużywają dużą ilość prądu, a oprócz tego mogą powodować ból głowy, zapalenie ucha, ból mięśni, a nawet przeziębienie.


Wietrzenie mieszkania

Skuteczną alternatywą dla klimatyzacji i wiatraków jest częste wietrzenie mieszkania i robienie w nim tak zwanego przewiewu. Okna należy otwierać jedynie wieczorem i w nocy lub wczesnym rankiem, czyli wtedy, gdy temperatura spada o kilka stopni. Pozwoli to na schłodzenie mieszkania i przetrwanie w nim nawet najbardziej upalnego dnia. Równie skutecznym sposobem na obniżenie temperatury w mieszkaniu jest zrobienie w nim przeciągu, czyli jednoczesne otwarcie kilku okien, co umożliwi cyrkulację powietrza i schłodzenie wewnętrznych ścian budynku.


Zacienianie mieszkania


Dobrym sposobem na schłodzenie mieszkania w upały jest zadbanie o to, aby było w nim dużo cienia - zwłaszcza od strony południowej. Dlatego warto zainwestować w dobre rolety zewnętrzne (dodatkowo wyposażone w specjalną powłokę odbijającą promienie słoneczne), które ochronią przed promieniami i nie wpuszczą do środka nagrzanego powietrza. Mniej kosztownym rozwiązaniem (ale również skutecznym) jest zasłanianie okien żaluzjami, roletami wewnętrznymi lub zwykłymi zasłonami. 

Nawilżanie powietrza

Oddychanie w rozgrzanym i dusznym pomieszczeniu może być bardzo utrudnione - zwłaszcza wśród osób źle znoszących upały. Dlatego też warto zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia mieszkania. Oczywiście najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest zakup profesjonalnych nawilżaczy powietrza, które jednak mogą kosztować nawet kilkaset złotych. Pewnym zastępczym rozwiązaniem jest rozłożenie na kaloryferach mokrych i zimnych ręczników lub ustawienie obok otwartego okna miski z wodą. Dodatkowo warto rozpylić w powietrzu niewielką ilość olejku eukaliptusowego lub soku z cytryny, co nie tylko nawilży powietrze w mieszkaniu, ale także je odświeży.

Rozwieszenie mokrego prania

Niezwykle praktycznym rozwiązaniem pomagającym obniżyć temperaturę w nagrzanym mieszkaniu jest rozwieszenie w nim mokrego prania. Parująca z mokrych rzeczy woda nawilża i schładza powietrze, co pozwala obniżyć temperaturę nawet o kilka stopni Celsjusza.

Rozruszanie powietrza

Przegrzane i duszne pomieszczenie przypomina piekarnik, w którym gorące powietrze nie ma odpowiedniego ujścia. Dlatego też należy zadbać o tak zwane rozruszanie powietrza, które znacznie zwiększy komfort przebywania w mieszkaniu. Skuteczne sposoby na właściwą cyrkulację powietrza to używanie wiatraków, wietrzenie oraz robienie przeciągów. Jednocześnie należy pamiętać o tym, aby otworzyć drzwi do wszystkich pomieszczeń (nawet łazienki), dzięki czemu powietrze będzie mogło spokojnie przepływać z pomieszczenia do pomieszczenia.

Ważną kwestią w poszukiwaniu sposobów na to, jak ochłodzić mieszkanie podczas gorącego lata jest pamiętanie o tym, aby wyeliminować wszystkie czynniki podnoszące temperaturę w mieszkaniu. W okresie najgorętszych upałów warto zrezygnować z długiego gotowania, gdyż ulatniająca się para wodna potęguje uczucie gorąca. Jednocześnie należy pamiętać o tym, iż zdecydowana większość sprzętów elektronicznych emituje ciepło, które także ma wpływ na temperaturę w mieszkaniu. Telewizor, komputer, kuchenka elektryczna czy piekarnik - to tylko niektóre z urządzeń, które generują najwięcej ciepła. Zatem gdy temperatura niebezpiecznie przekracza 30 stopni, to warto ich używanie ograniczyć do niezbędnego minimum. Równie dużo ciepła wydzielają tradycyjne żarówki, które można i warto zamienić na energooszczędne lub LED. Nie wolno też zapominać o dobroczynnym wpływie roślin (zwłaszcza tych doniczkowych), które wchłaniają nadmiar dwutlenku węgla i dostarczają niezbędnego tlenu, a tym samym stają się naturalną klimatyzacją. Przestrzegając tych kilku sprawdzonych rad na pewno uda się przetrwać niejedne upały.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Czytaj więcej>>>