drzwi drewniane powłoka zewnętrzna

Jak kontrolować powłokę zewnętrzną w drzwiach drewnianych?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ze względu na swoja specyfikę, drzwi drewniane muszą być odpowiednio zabezpieczane przed oddziaływaniami zewnętrznymi. Dobrą warstwą ochronną jest lakier. I choć jego trwałość jest obliczona na wiele lat, to jednak warto co jakiś czas kontrolować stan powłoki lakierowej. Ciekawostką jest fakt, że drzwi drewniane w ciemnych barwach, wystawione na kierunek południowy i zachodni, charakteryzują się nieco mniejszą trwałością na tego typu oddziaływania.

Jak sprawdzić jakość powłoki lakierowej?

W celu jak najefektywniejszego sprawdzenia powłoki lakierowej drzwi wykonanych z drewna litego, należy dokładnie przeglądnąć ich powierzchnię a także dotykać ją palcami. Uszkodzenia lakieru można stosunkowo łatwo wyczuć opuszkami palców. Co ważne - jeśli uszkodzenia te pojawiają się już w okresie gwarancji, warto w tym celu skontaktować się z serwisem.

Jak wydłużyć trwałość powłoki lakierowej?

1. Jeśli już zdecydowaliśmy się na umycie drzwi, koniecznie nie róbmy tego za pomocą silnych środków chemicznych. Stosowanie na przykład rozpuszczalników, może bardzo szybko zniszczyć powłokę naszych lakierowanych drzwi z drewna litego.

2. Koniecznie nie decydujmy się na użycie zwykłego płynu do mycia szyb. Jest on o tyle niebezpieczny, że bardzo często zawiera w sobie amoniak, który negatywnie wpływa na jakość powłoki lakierowej, znacznie ją uszkadzając.

3. Do pielęgnacji drzwi z drewna litego doskonale nadają się dedykowane mleczka. Można je bez problemu znaleźć w internecie. Nakładamy je na powierzchnię wspomnianych drzwi za pomocą delikatnej ściereczki z bawełny lub wełny. Większość producentów tego typu specyfików jasno określa warunki, w których ich preparat powinien być nakładany na powierzchnie drzwi. Koniecznie się ich trzymajmy!

4. Jeśli w okolicy Twoich drzwi znajdują się okna, bądź inne powierzchnie szklane (głównie szyby), koniecznie zaraz po ich spryskaniu za pomocą płynu do mycia szyb, przetrzyj również i drzwi. Najlepiej będzie, jeśli delikatną ściereczką zwilżysz je a następnie dokładnie wytrzesz do sucha.. Wtedy masz gwarancję, że ewentualne odpryski płynu nie uszkodzą delikatnej powierzchni Twoich drzwi.

W przypadku drzwi z drewna litego lakier to nie wszystko. Jeśli chcesz, aby Twoje drzwi funkcjonowały jak najlepiej, koniecznie zadbaj również o okucia. Warto je smarować specjalnym smarem na bazie silikonu. Najlepiej warto tą czynność wykonywać raz na pół roku. Opcjonalnie możesz też zastosować środki na bazie wazeliny. Zalecamy jednak, by nie decydować się na użycie takich środków jak chociażby towot.

Zabezpieczenie powłoki lakierniczej drzwi z drewna litego nie jest takie czasochłonne. Mimo to, może ono na wiele lat wydłużyć ich życie. Co ważne - nie stosujmy we własnym zakresie jakichkolwiek powłok zabezpieczających. Lepiej, jeśli wykona to profesjonalna osoba.

 

 

REKLAMA

WYBRANE DLA CIEBIE

Dołącz nas na Facebook

Wszelkie prawa zastrzeżone.

© 2017 MieszkanieKomfortowe.pl Designed by WarpTheme