Jak zaprojektować funkcjonalną kuchnię

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kluczem do jak największej funkcjonalności kuchni, jest umiejętna aranżacja wnętrza i trafne rozmieszczenie wszystkich elementów wyposażenia.
Odpowiedni pomysł na kuchnię pozwala uzyskać pomieszczenie nie tylko schludne i przytulne, ale przede wszystkim praktyczne.

 

Trójkąt roboczy i układy kuchenne

Zasada trójkąta roboczego dotyczy umiejętnego rozmieszczenia lodówki, kuchenki oraz zlewozmywaka. Zgodnie z nią, te trzy najczęściej używane w kuchni urządzenia powinny być umieszczone w niewielkiej odległości od siebie. Dostęp do nich będzie najwygodniejszy, jeżeli ułożą się one w tzw. trójkąt roboczy, w którym każdy z wierzchołków stanowić będzie stałe miejsce jednego ze sprzętów. 

Wygodę w kuchni zwiększyć można zachowując odpowiednią kolejność stref funkcjonalnych: magazynowania zapasów, przygotowywania jedzenia oraz zmywania i gotowania. Najprostszą zabudową kuchenną jest układ jednorzędowy. Jest on jednak mało ergonomiczny, ze względu na spore odległości między strefami. Wygodę zwiększyć można uzupełniając kuchnię o drugi, równoległy układ. Takie zabudowy najlepiej sprawdzają się w niedużych pomieszczeniach, a także kuchniach używanych sporadycznie. 


 Zabudowa kuchni w kształcie litery L, U oraz G

Układ jednorzędowy rozszerzyć można również do zabudowy w kształcie litery L. Sprzęt i meble rozstawione są wzdłuż dwóch ścian prostopadłych, dzięki czemu kuchnię można dodatkowo zaaranżować, np. połączyć z salonem. Rozwiązanie tego typu nadaje się zarówno do wnętrza otwartego, jak i zamkniętego. Taki układ szafek pasuje do kuchni o niemal każdym rozmiarze, jednak nie sprawdza się w przypadku pomieszczeń wąskich i długich.

Zabudowy kuchni w kształcie liter U i G spełniają wymagania trójkąta roboczego. W takich układach zachowana jest ciągłość blatu, szafek oraz wyposażenia, co stwarza warunki do pracy w kilka osób. Układy te sprawdzają się jednak jedynie w dużych pomieszczeniach, ponieważ optycznie zacieśniają kuchnię. Na małej przestrzeni ograniczają poruszanie się, także ze względu na obecność dużej liczby elementów narożnych oraz drzwiczek szafek i szuflad, które mogą się blokować. 

REKLAMA

WYBRANE DLA CIEBIE

Dołącz nas na Facebook

Wszelkie prawa zastrzeżone.

© 2017 MieszkanieKomfortowe.pl Designed by WarpTheme