Lite drzwi drewniane - oszczędność czy rozrzutność?

Podobnie jak każdy element naszego domu, również i drzwi powinny być tak skonstruowane, by ich budowa i zastosowanie wpływały na zwiększenie oszczędności a nie kosztów ich codziennego użytkowania. Drzwi z drewna litego są przez jednych przytaczane jako wzór oszczędności a przez drugich - jako niezwykle kosztowne. Sprawdźmy więc, jak to w tym przypadku naprawdę wygląda.

Drewno jako izolacja

W kontekście przenikalności cieplnej, drewno jest faktycznie bardzo oszczędnym materiałem. Drzwi z drewna litego charakteryzują się wysokim współczynnikiem izolacyjności cieplnej. Doskonałym tego przykładem są chociażby domy wykonane z drewna i domy wykonane w technologii szkieletowej. Jeśli porównamy ze sobą te dwa rodzaje budynków, nagle okaże się, że domy wykonane z litego drewna są nawet o 40 procent oszczędniejsze od swoich odpowiedników w konstrukcji szkieletowej.

Drewno - materiał o wysokiej trwałości

Zaletą domów wykonanych z litego drewna jest oczywiście ich trwałość. Zwłaszcza, że naturalne drewno (nie sklejka) jest materiałem bardzo twardym. Szczególnie, jeśli mamy do czynienia z dębem lub z hebanem. Z kolei meble wykonane w całości ze sklejki (bądź innych, podobnych materiałów), znacznie szybciej zarysowują się na wskutek codziennego użytkowania.

Czy drewno kosztuje więcej?

Gdybyśmy mieli porównać pod kątem cenowym drzwi z drewna litego a drzwi wykonane np ze sklejki, te pierwsze mogłyby być nawet o 2 do 3 razy droższe, niż ich "sklejkowe" odpowiedniki. W praktyce więc już na starcie będą one o wiele więcej kosztować. Jeśli więc szukasz tanich rozwiązań na TĘ chwilę, drzwi wykonane z drewna litego raczej Cię nie zadowolą.

Konserwacja

Drzwi drewniane lite muszą podlegać specjalnej konserwacji. Co ciekawe - wcale nie chodzi tutaj o nanoszenie dodatkowych warstw ochronnych, lecz o między innymi odpowiednie czyszczenie drzwi, sprawdzanie stanu lakieru a nawet - zawiasów mocujących i rygli (elementy cierne i ruchome). Bez tej kontroli, drewno bardzo szybko straci nie tylko swój charakterystyczny blask, ale też właściwości, dla których tak często je wybieramy.

Specyficzne warunki otoczenia

Drzwi z drewna nie są aż tak odporne na czynniki zewnętrzne (głównie temperaturę), jak klasyczne drzwi zewnętrzne (na przykład antywłamaniowe). Ustawianie blisko nich źródeł ciepła, może w krótkiej perspektywie doprowadzić do ich pękania. Jeśli więc planujemy zakup drzwi z drewna litego, bardzo prawdopodobne jest, że poniesiemy również koszty krótkotrwałego remontu, bądź w najlepszym razie przemeblowania.

Podsumowując, drzwi z drewna litego są doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które szukają oszczędności w dłuższej perspektywie czasu. Tym bardziej, że jednorazowo są one dość kosztownym rozwiązaniem i wymagają dostosowania domowej infrastruktury do swojej specyfiki.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. Czytaj więcej>>>